Odrdzewianie

Opisane w tym dziale produkty:
⇒   FERTAN – Konwerter przekształcający i usuwający rdzę
⇒   FEDOX – Koncentrat usuwający rdzęFERTAN – Konwerter przekształcający i usuwający rdzę

FERTAN to konwerter przekształcający i usuwający rdzę. Jest niezwykle skutecznym środkiem zatrzymującym procesy korozyjne. Jest kwasem garbnikowym, produktem zaprojektowanym na bazie wody, dzięki czemu nie pokrywa rdzy, jak inne produkty, lecz silnie ją penetruje i rozpuszcza. Wolna rdza zostaje wymywana w postaci pyłu, a pozostała przekształcana jest w stabilny chemicznie związek żelaza i taniny, który nie rozpuszcza się w wodzie.

Powstała powłoka ochronna zapewnia bardzo dobrą przyczepność podłoża, gdyż nie łuszczy się i nie odpada nawet po wielu latach. Taka powierzchnia idealnie nadaje się do pokrywania powłokami lakierniczymi (podkładami, lakierami, woskami itp.), nawet po upływie 6 miesięcy.

FERTAN wchodzi w reakcję z tlenkami żelaza i jest obojętny dla gumy, chromu, tworzyw sztucznych, szkła oraz niezniszczonego lakieru. Staje się aktywny jedynie, kiedy napotyka na metal lub rdzę i można go usunąć ze wszystkich innych powierzchni zmywając wodą. FERTAN może być również stosowany z powodzeniem w celach profilaktycznych na powierzchniach wolnych od rdzy, np. po piaskowaniu lub na elementach nowych.

Przydatne informacje:

⇒   Idealny do zabezpieczania profili zamkniętych(układ: FERTAN + PREWAX + HT).

⇒   W temp. pow. 5°C i oryginalnym opakowaniu można przechowywać bez limitu czasowego.

⇒   1 litr FERTAN wystarcza przeciętnie na 15 m² powierzchni.

⇒   Dostępny w opakowaniach: 30ml, 250ml, 1L, 5L

Sposób użycia:

Oczyścić powierzchnię w celu usunięcia rdzy luźno związanej z podłożem. Istotne jest usunięcie tłuszczu, oleju i brudu. Stosować detergenty lub odpowiednie środki odtłuszczające. Dobrze wstrząsnąć przed użyciem. Nakładać Fertan przy pomocy pędzla lub wałka, bądź rozpylać urządzeniem natryskowym, a następnie pozostawić na 24h w temperaturze ok. 20°C (w temperaturze poniżej 12°C czas reakcji wynosi co najmniej 48h). Nie stosować w czasie mrozu. W warunkach bezpośredniego nasłonecznienia zwilżyć powierzchnię po 1-2h. Przed dalszym postępowaniem, (celem usunięcia pyłu), należy spłukać powierzchnię wodą, wytrzeć i pozostawić do wyschnięcia. Po użyciu środka, umyć niezwłocznie narzędzia wodą.

 
 

FEDOX – Koncentrat usuwający rdzę

FEDOX to koncentrat usuwający rdzę z wszelkich zardzewiałych, metalowych powierzchni i elementów. Preparat umożliwia całkowite usunięcie warstwy tlenku żelaza, pozostawiając czysty i „surowy” metal. Dobrze aby od razu po działaniu preparatu FEDOX, zabezpieczyć oczyszczony metal środkiem FERTAN – Konwerter rdzy. Zapobiegniemy wtedy ponownemu pojawieniu się korozji atmosferycznej.

Koncentrat FEDOX należy rozcieńczyć wodą w roztwór 10% (9 litrów wody + 1 litr FEDOX). Przy stosowaniu w płuczkach ultradźwiękowych należy używać roztworu 20% (4 litrów wody + 1 litr FEDOX).

Sposób użycia:

Odrdzewianie za pomocą preparatu FEDOX odbywa się poprzez płukanie lub zanurzanie przedmiotów w jego roztworze. Proporcje roztworu: roztwór 10% (1 litr FEDOX + 9 litrów wody) lub roztwór 20% w przypadku stosowania płuczek ultradźwiękowych(1 litr FEDOX + 4 litry wody).

Roztwór preparatu FEDOX należy przygotować używając: 1-część koncentratu FEDOX oraz 9-części wody podgrzanej do ok 50-60°C (w przypadku płuczek ultradźwiękowych proporcję należy odpowiednio zmienić). Po połączeniu koncentratu z podgrzaną wodą należy dokładnie wymieszać powstały roztwór. Tak przygotowanym preparatem możemy rozpocząć odrdzewianie. Po zanurzeniu odrdzewianych elementów w roztworze FEDOX należy pozostawić je w nim na przynajmniej 12 godzin w temperaturze otoczenia ok. 20°C. W tym czasie zachodzą odpowiednie reakcje.

Szczególnym zastosowaniem preparatu FEDOX jest jego użycie w procesie odrdzewiania wewnętrznych ścian zbiorników. Opis tego zastosowania znajdą Państwo w zakładce poświęconej tej technologii – TAPOX 2K.

Po zakończeniu pracy roztworem FEDOX możemy przelać go do zamykanego plastikowego pojemnika i zachować do kolejnego użycia. Raz przygotowany roztwór można używać wielokrotnie. Jeśli roztwór został bardzo zanieczyszczony podczas użycia, można go oczyścić za pomocą np. filtra do kawy.

 

Nasi specjaliści doradzą Ci jak uporać się ze rdzą oraz jak jej zapobiegać. 
22 649 44 79 +48 696 747 990