Fertan jako konwerter rdzy

FERTAN to używany skutecznie od wielu lat produkt, który umożliwia zabezpieczenie zardzewiałych powierzchni. Nie trzeba już mechanicznie usuwać rdzy, ponieważ to FERTAN przekształca ją i usuwa. Jest także bardzo efektywny w profilach zamkniętych.

Mechaniczne usuwanie rdzy i piaskowanie mogą okazać się nieskuteczne, ponieważ metody te eliminują jedynie rdzę luźno związaną z podłożem. Natomiast Fertan Rust Converter (konwerter rdzy) pozwala na osiągnięcie stopnia usunięcia rdzy ponad SA2.5 oraz zapewnia znaczną redukcją kosztów chroniąc jednocześnie środowisko.

Co oznacza „Fertan”?

W naszej nazwie znajdziesz określenia chemiczne: FER = (ang.) ferrous (żelazo i stal), oraz TAN = tanina.

Czym jest Fertan?

FERTAN to produkt na bazie wody, który penetruje rdzę, wiąże ją chemicznie i pozostawia zabezpieczony powierzchniowo metal. Ważne jest, że FERTAN nie pokrywa rdzy, jak inne produkty, lecz ją rozkłada. Powstały w efekcie czarny proszek może być łatwo zmyty, a utworzona pod spodem warstwa stanowi bardzo dobre zabezpieczenie dzięki nowemu wiązaniu z metalem. Zastępuje ona rdzę, tworząc zwartą powłokę – związek żelaza i taniny, który nie rozpuszcza się w wodzie i stanowi idealne podłoże pod kolejne warstwy kryjące.

FERTAN może być używany jako warstwa zabezpieczająca na powierzchniach o różnym stopniu skorodowania – od czystej blachy do obszarów silnie zaatakowanych rdzą. Ponieważ jest to produkt na bazie wody, przenika on przez zachodzące na siebie warstwy blach do spoin, profili zamkniętych, spawów oraz łączeń, nawet przez łuszczący się lakier, gdzie następnie zaczyna działać. Może być stosowany zarówno na suchym jak i na wilgotnym metalu, wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń przy każdej pogodzie – z wyjątkiem mrozu. Nie jest szkodliwy dla gumy, chromu, plastiku, szkła oraz niezniszczonego lakieru. FERTAN staje się aktywny jedynie wtedy, gdy napotyka na metal lub rdzę. Można go usunąć ze wszystkich innych powierzchni zmywając wodą. Nie jest szkodliwy dla zdrowia ani poprzez wdychanie ani przez bezpośredni kontakt. Co więcej – nie jest łatwopalny oraz minimalizuje szkody dla środowiska powodowane usuwaniem rdzy. Zabezpieczająca powłoka jest niezwykle trwała – FERTAN jest skuteczny przez wiele lat.

Instrukcja użycia:

Najpierw usuń luźno związaną rdzę, smar, olej i brud szczotką, suchą szmatką, strumieniem wody pod ciśnieniem, itp. Następnie nanieś FERTAN pędzlem, wałkiem, gąbką lub metodą natryskową. Jeśli wstępnie przygotowana powierzchnia była sucha, po upływie około 1 godziny należy ją zwilżyć. Nie dotyczy to oczywiście profili zamkniętych. Teraz pozwól działać preparatowi FERTAN przez przynajmniej 24 godziny (lub 48 godzin w temperaturach poniżej 12 ºC). Nie używaj w temperaturach poniżej temperatury zamarzania. Przed ponownym użyciem preparatu zawsze wyczyść powierzchnię wodą.

Tak zabezpieczone powierzchnie metalowe mogą oczekiwać na położenie następnych warstw ochronnych (np. lakieru) przez okres od kilku dni do maksymalnie sześciu miesięcy. Przed ich położeniem chroniona powierzchnia powinna być umyta wodą lub starta miękkim materiałem w celu usunięcia czarnego pyłu powstałego po wiązaniu chemicznym rdzy.

Litr preparatu FERTAN starcza na powierzchnię około 15 m². Może on pozostawiać ślady na jaśniejszych powierzchniach należy więc je zabezpieczyć przed pobrudzeniem. Jeśli do nanoszenia preparaty używasz spryskiwacza, umyj go wodą po zakończeniu pracy. FERTAN to ciemny płyn o przyjemnym zapachu, lekko kwasowy, o ciężarze właściwym 1.18.

W przypadku kontaktu ze skórą wystarczy przemyć dane miejsce bieżącą wodą. Nie pić. W zamkniętym pojemniku FERTAN może być przechowywany bezterminowo, należy jednak chronić go przed mrozem.