Opisane w tym dziale produkty: ⇒   FERTAN – Konwerter przekształcający i usuwający rdzę ⇒   FEDOX – Koncentrat usuwający rdzę


FERTAN – Konwerter przekształcający i usuwający rdzę

FERTAN to konwerter przekształcający i usuwający rdzę. Jest niezwykle skutecznym środkiem zatrzymującym procesy korozyjne. Jest kwasem garbnikowym, produktem zaprojektowanym na bazie wody, dzięki czemu nie pokrywa rdzy, jak inne produkty, lecz silnie ją penetruje i rozpuszcza. Wolna rdza zostaje wymywana w postaci pyłu, a pozostała przekształcana jest w stabilny chemicznie związek żelaza i taniny, który nie rozpuszcza się w wodzie.

Powstała powłoka ochronna zapewnia bardzo dobrą przyczepność podłoża, gdyż nie łuszczy się i nie odpada nawet po wielu latach. Taka powierzchnia idealnie nadaje się do pokrywania powłokami lakierniczymi (podkładami, lakierami, woskami itp.), nawet po upływie 6 miesięcy.

FERTAN wchodzi w reakcję z tlenkami żelaza i jest obojętny dla gumy, chromu, tworzyw sztucznych, szkła oraz niezniszczonego lakieru. Staje się aktywny jedynie, kiedy napotyka na metal lub rdzę i można go usunąć ze wszystkich innych powierzchni zmywając wodą. FERTAN może być również stosowany z powodzeniem w celach profilaktycznych na powierzchniach wolnych od rdzy, np. po piaskowaniu lub na elementach nowych.

Przydatne informacje:

⇒   Idealny do zabezpieczania profili zamkniętych(układ: FERTAN + PREWAX + HT).

⇒   W temp. pow. 5°C i oryginalnym opakowaniu można przechowywać bez limitu czasowego.

⇒   1 litr FERTAN wystarcza przeciętnie na 15 m² powierzchni.

⇒   Dostępny w opakowaniach: 30ml, 250ml, 1L, 5L

Sposób użycia:

Oczyścić powierzchnię w celu usunięcia rdzy luźno związanej z podłożem. Istotne jest usunięcie tłuszczu, oleju i brudu. Stosować detergenty lub odpowiednie środki odtłuszczające. Dobrze wstrząsnąć przed użyciem. Nakładać Fertan przy pomocy pędzla lub wałka, bądź rozpylać urządzeniem natryskowym, a następnie pozostawić na 24h w temperaturze ok. 20°C (w temperaturze poniżej 12°C czas reakcji wynosi co najmniej 48h). Nie stosować w czasie mrozu. W warunkach bezpośredniego nasłonecznienia zwilżyć powierzchnię po 1-2h. Przed dalszym postępowaniem, (celem usunięcia pyłu), należy spłukać powierzchnię wodą, wytrzeć i pozostawić do wyschnięcia. Po użyciu środka, umyć niezwłocznie narzędzia wodą.

FEDOX – Koncentrat usuwający rdzę

FEDOX to koncentrat usuwający rdzę z wszelkich zardzewiałych, metalowych powierzchni i elementów. Preparat umożliwia całkowite usunięcie warstwy tlenku żelaza, pozostawiając czysty i „surowy” metal. Dobrze aby od razu po działaniu preparatu FEDOX, zabezpieczyć oczyszczony metal środkiem FERTAN – Konwerter rdzy. Zapobiegniemy wtedy ponownemu pojawieniu się korozji atmosferycznej.

Koncentrat FEDOX należy rozcieńczyć wodą w roztwór 10% (9 litrów wody + 1 litr FEDOX). Przy stosowaniu w płuczkach ultradźwiękowych należy używać roztworu 20% (4 litrów wody + 1 litr FEDOX).

Sposób użycia:

Odrdzewianie za pomocą preparatu FEDOX odbywa się poprzez płukanie lub zanurzanie przedmiotów w jego roztworze. Proporcje roztworu: roztwór 10% (1 litr FEDOX + 9 litrów wody) lub roztwór 20% w przypadku stosowania płuczek ultradźwiękowych(1 litr FEDOX + 4 litry wody).

Roztwór preparatu FEDOX należy przygotować używając: 1-część koncentratu FEDOX oraz 9-części wody podgrzanej do ok 50-60°C (w przypadku płuczek ultradźwiękowych proporcję należy odpowiednio zmienić). Po połączeniu koncentratu z podgrzaną wodą należy dokładnie wymieszać powstały roztwór. Tak przygotowanym preparatem możemy rozpocząć odrdzewianie. Po zanurzeniu odrdzewianych elementów w roztworze FEDOX należy pozostawić je w nim na przynajmniej 12 godzin w temperaturze otoczenia ok. 20°C. W tym czasie zachodzą odpowiednie reakcje.

Szczególnym zastosowaniem preparatu FEDOX jest jego użycie w procesie odrdzewiania wewnętrznych ścian zbiorników. Opis tego zastosowania znajdą Państwo w zakładce poświęconej tej technologii – TAPOX 2K.

Po zakończeniu pracy roztworem FEDOX możemy przelać go do zamykanego plastikowego pojemnika i zachować do kolejnego użycia. Raz przygotowany roztwór można używać wielokrotnie. Jeśli roztwór został bardzo zanieczyszczony podczas użycia, można go oczyścić za pomocą np. filtra do kawy.